English
| Part Number: | TPS25944ARVCR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $33.5403 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Input | 2.7V ~ 18V |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (4x3) |
| Series | - |
| Sensing Method | - |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Electronic Fuse |
| Current - Output | 5.3A |
| Base Product Number | TPS25944 |
| Accuracy | ±8% |




TPS25944ARVCR
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS25944ARVCR is a high-accuracy electronic fuse device from Texas Instruments. It is designed for current regulation and management applications.
Electronic fuse functionality
±8% accuracy
Wide input voltage range of 2.7V to 18V
High output current capability up to 5.3A
Extended operating temperature range of -40°C to 125°C
Reliable and precise current regulation
Robust overcurrent protection
Wide operating voltage and temperature range
Compact surface mount package
Tape and Reel (TR) packaging
20-WFQFN exposed pad package
4mm x 3mm package size
Suitable for automated assembly
The TPS25944ARVCR is an active product and is not nearing discontinuation.
There are equivalent or alternative models available from Texas Instruments. Customers can contact our sales team via the website for more information.
Power management systems
Electronics with overcurrent protection requirements
Industrial and automotive applications
The most authoritative datasheet for the TPS25944ARVCR is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
EVAL MODULE FOR TPS25942
TI WQFN-20
IC ELECTRONIC FUSE 6% 10VQFN
TI 2021+RoHS
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI QFN20
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI QFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS25944ARVCRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|