English
| Part Number: | TPS25940LRVCT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $11.5101 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Input | 2.7V ~ 18V |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (3x4) |
| Series | - |
| Sensing Method | - |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Electronic Fuse |
| Current - Output | 5.3A |
| Base Product Number | TPS25940 |
| Accuracy | ±8% |




TPS25940LRVCT
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS25940LRVCT is a digital current-limiting electronic fuse (e-fuse) that protects downstream equipment from overcurrent conditions. It features a wide input voltage range of 2.7V to 18V and can provide up to 5.3A of output current.
Digital current-limiting electronic fuse
Wide input voltage range: 2.7V to 18V
Output current up to 5.3A
±8% current accuracy
-40°C to 125°C operating temperature range
Surface mount package (20-WFQFN Exposed Pad)
Protects downstream equipment from overcurrent conditions
Compact surface mount package
Wide operating temperature range
Accurate current limiting
Tape & Reel (TR) packaging
20-WFQFN Exposed Pad surface mount package
Package size: 3mm x 4mm
The TPS25940LRVCT is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as the TPS25941LRVCT and TPS25942LRVCT.
For more information on equivalent or alternative models, please contact our sales team via the website.
Overcurrent protection for downstream equipment
Power management systems
Industrial automation and control systems
Telecommunications and networking equipment
The most authoritative datasheet for the TPS25940LRVCT is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS25940LRVCT on our website. Get a quote now or learn more about this product and our limited time offer.
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI QFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI WQFN-20
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI QFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
EVAL BOARD FOR TPS25940
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
EVAL MODULE FOR TPS25942
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI VQFN20
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS25940LRVCTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|