English
| Part Number: | TPS25942ARVCR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $26.4792 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Input | 2.7V ~ 18V |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (3x4) |
| Series | - |
| Sensing Method | - |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Electronic Fuse |
| Current - Output | 5.3A |
| Base Product Number | TPS25942 |
| Accuracy | ±8% |




TPS25942ARVCR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments' products and will provide customers with the best products and services.
The TPS25942ARVCR is an electronic fuse from Texas Instruments, suitable for power management applications. It offers current regulation and management capabilities.
Operates in the input voltage range of 2.7V to 18V
Provides up to 5.3A of output current
Supports a wide operating temperature range of -40°C to 125°C
Utilizes a 20-WFQFN Exposed Pad package
Protects against overcurrent conditions
Precise current regulation with ±8% accuracy
Compact surface mount package
Suitable for a variety of power management applications
The TPS25942ARVCR is packaged in a 20-WFQFN Exposed Pad surface mount package. It is available in Tape and Reel (TR) format.
The TPS25942ARVCR is an active product. There may be equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Power management
Electronic fuse
Current regulation and management
The most authoritative datasheet for the TPS25942ARVCR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote | Learn More | Limited Time Offer
TI QFN20
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI QFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
EVAL BOARD FOR TPS25940
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI QFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
EVAL MODULE FOR TPS25942
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
TI WQFN-20
IC ELECTRONIC FUSE 8% 20WQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles



May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS25942ARVCRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|