English
| Part Number: | TPA3100D2PHP |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.9807 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 10V ~ 26V |
| Type | Class D |
| Supplier Device Package | 48-HTQFP (7x7) |
| Series | - |
| Package / Case | 48-PowerTQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Max Output Power x Channels @ Load | 21.8W x 2 @ 8Ohm |
| Features | Differential Inputs, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Base Product Number | TPA3100 |




TPA3100D2PHP
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments and will provide customers with the best products and services.
The TPA3100D2PHP is a high-efficiency, low-noise, dual-channel Class D audio power amplifier from Texas Instruments. It is designed for use in a wide range of audio applications such as home theater systems, portable audio devices, and professional audio equipment.
Class D amplifier topology for high efficiency
Differential inputs for low noise
Mute, short-circuit, and thermal protection features
Shutdown mode for power savings
Highly efficient operation with low heat generation
Excellent audio performance with low distortion and noise
Comprehensive protection features for reliable operation
Flexible power supply voltage range (10V to 26V)
Tray packaging
48-HTQFP (7x7) package
48-PowerTQFP package
Suitable for surface mount assembly
The TPA3100D2PHP is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as the TPA3116D2 and TPA3118
Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on available options
Home theater systems
Portable audio devices
Professional audio equipment
Other high-performance audio applications
The most authoritative datasheet for the TPA3100D2PHP is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPA3100D2PHP on our website. Get a quote now to take advantage of this limited-time offer.
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
TI QFP48
IC AMP CLASS D STER 21.8W 48VQFN
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8SOIC
0.3-W STEREO AUDIO AMP EVAL MODU
EVALUATION MODULE FOR TPA3100D2
IC AMP CLASS AB STER 300MW 8SOIC
IC AMP CLASS D STER 21.8W 48VQFN
TI DIP
TI QFN48
TPA3100D2 TI
TI
QFP
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
03+ TI
TI TQFP48
BB/TI QFN48
TI QFP48
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPA3100D2PHPTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|