English
| Part Number: | TPA3100D2IRGZRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC AMP CLASS D STER 21.8W 48VQFN |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $11.715 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 10V ~ 26V |
| Type | Class D |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Max Output Power x Channels @ Load | 21.8W x 2 @ 8Ohm |
| Features | Differential Inputs, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Base Product Number | TPA3100 |




TPA3100D2IRGZRQ1
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The TPA3100D2IRGZRQ1 is a high-performance, 2-channel Class D audio amplifier from Texas Instruments. It is designed for automotive and consumer audio applications, offering high efficiency and excellent sound quality.
2-channel (stereo) operation
Class D amplifier topology for high efficiency
Differential inputs
Mute, short-circuit, and thermal protection
Shutdown feature
Wide supply voltage range of 10V to 26V
High output power of 21.8W per channel into 8Ω loads
Efficient Class D design minimizes heat dissipation
Robust protection features for reliable operation
Suitable for a variety of automotive and consumer audio applications
Tape and Reel (TR) packaging
48-pin VQFN (7x7) exposed pad package
Suitable for surface mount assembly
The TPA3100D2IRGZRQ1 is an active product, with no plans for discontinuation.
There are equivalent or alternative models available from Texas Instruments. Please contact our sales team via the website for more information.
Automotive audio systems
Home theater and multimedia systems
Portable audio devices
Professional audio equipment
The most authoritative datasheet for the TPA3100D2IRGZRQ1 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPA3100D2IRGZRQ1 on our website. Get a quote now or learn more about this product and its limited-time offer.
TI
EVALUATION MODULE FOR TPA3100D2
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
TPA3100D2 TI
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
TI QFP48
BB/TI QFN48
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8SOIC
TI DIP
IC AMP CLASS AB STER 300MW 8SOIC
IC AMP CLASS D STER 21.8W 48VQFN
TI QFP48
03+ TI
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
QFP
0.3-W STEREO AUDIO AMP EVAL MODU
TI TQFP48
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
IC AMP CLASS AB STER 300MW 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPA3100D2IRGZRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|