English
| Part Number: | TPA302DG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 225+ | $2.8199 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Type | Class AB |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Standard Package | 75 |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 300mW x 2 @ 8 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Detailed Description | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 8-SOIC |
| Base Part Number | TPA302 |




IC AMP CLASS D STER 21.8W 48VQFN
TI SOP8
BB/TI QFN48
TPA3020D2PWPR TI
TI DIP
IC AMP CLASS AB STER 300MW 8SOIC
IC AMP CLASS AB MONO 700MW 8SOIC
TI SOP-8
03+ TI
EVAL MOD FOR TPA301
IC AMP CLASS AB MONO 700MW 8SOIC
0.3-W STEREO AUDIO AMP EVAL MODU
TI SOP-8
QFP
IC AMP CLASS AB STER 300MW 8SOIC
IC AMP CLSS D STER 21.8W 48HTQFP
TPA3100D2 TI
EVALUATION MODULE FOR TPA3100D2
TI HTSSOP28
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPA302DG4Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|