English
| Part Number: | SN74ALVC32PW |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0081 |
| 10+ | $0.8978 |
| 25+ | $0.8525 |
| 100+ | $0.7003 |
| 250+ | $0.6546 |
| 500+ | $0.5785 |
| 1000+ | $0.4567 |
| 2500+ | $0.4308 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | 74ALVC |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 2.8ns @ 3.3V, 50pF |
| Logic Type | OR Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Features | - |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Product Number | 74ALVC32 |




SN74ALVC32PW
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN74ALVC32PW is a quad 2-input OR gate. It is part of the 74ALVC series of logic gates.
Quad 2-input OR gate
1.65V to 3.6V supply voltage range
Low quiescent current of 10 μA
High output drive capability of 24 mA
Optimized for high-speed, low-power applications
Suitable for 1.8V, 2.5V, and 3.3V logic systems
Reduced power consumption compared to standard 74-series logic
14-TSSOP (0.173", 4.40mm width) package
Surface mount package
14 pins
Suitable for operation in the -40°C to 85°C temperature range
The SN74ALVC32PW is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as the SN74LVC32A and SN74AHC32.
Please contact our sales team for more information on available alternatives.
High-speed, low-power digital logic circuits
Interface and translation between different voltage logic families
Embedded systems and consumer electronics
The most authoritative datasheet for the SN74ALVC32PW is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to learn more about this product and how it can benefit your application.
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOIC
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 132-QFP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 120HLQFP
PROTOTYPE
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 120HLQFP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 132-QFP
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20VQFN
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TVSOP
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20VQFN
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 120HLQFP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 132-QFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
SN74ALVC32PWTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|