English
| Part Number: | SN74ALVC32PWE4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 2250+ | $0.164 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Standard Package | 90 |
| Series | 74ALVC |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 2.8ns @ 3.3V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Logic Type | OR Gate |
| Logic Level - Low | 0.7 V ~ 0.8 V |
| Logic Level - High | 1.7 V ~ 2 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 10µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Base Part Number | 74ALVC32 |




IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20VQFN
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 132-QFP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOIC
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20VQFN
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOIC
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 120HLQFP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 120HLQFP
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 132-QFP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 132-QFP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TVSOP
IC 1024X36SYNC FIFO MEM 120HLQFP
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
IC 512X36 SYNC FIFO MEM 120HLQFP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOIC
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
SN74ALVC32PWE4Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|