English
| Part Number: | PCA9306DCURG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0597 |
| 10+ | $0.949 |
| 25+ | $0.9006 |
| 100+ | $0.7398 |
| 250+ | $0.6915 |
| 500+ | $0.6111 |
| 1000+ | $0.4825 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1.2 V ~ 3.3 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091', 2.30mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306DCURG4
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The PCA9306DCURG4 is a bidirectional voltage-level translator that automatically senses the direction of the data flow and translates the voltage levels accordingly. It can translate signals between 1.2V to 3.3V and 1.8V to 5.5V supplies.
Bidirectional voltage-level translation
Automatic direction sensing
Supports 1.2V to 3.3V and 1.8V to 5.5V supplies
Open-drain and push-pull output configurations
Wide operating temperature range of -40°C to 105°C
Simplifies system design by automatically translating voltage levels
Reduces the need for additional logic or control signals
Enables seamless communication between components with different voltage requirements
Robust performance across a wide temperature range
Package Type: 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Supplier Device Package: 8-VSSOP
Tape and Reel packaging available (Cut Tape and Digi-Reel®)
This product is obsolete. Please contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models.
General-purpose voltage-level translation in electronic systems
Interfacing between components with different supply voltage requirements
Enabling communication between microcontrollers, processors, and peripherals
The most authoritative datasheet for the PCA9306DCURG4 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the PCA9306DCURG4 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
TI VSSOP8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
NXP TSSOP8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
TI VSSOP-8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
TI VSSOP8
PCA9306DP NXP
TI VSSOP8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
TI VSSOP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306DCURG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|