English
| Part Number: | PCA9306DCUTE4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.255 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1.2 V ~ 3.3 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306DCUTE4
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The PCA9306DCUTE4 is a bidirectional voltage-level translator that enables communication between different voltage domains. It automatically senses the direction of the data flow and translates the signal accordingly.
Auto-Direction Sensing
Bidirectional Voltage-Level Translation
1.2V to 3.3V supply (VCCA) and 1.8V to 5.5V supply (VCCB)
Open-Drain and Push-Pull Output Types
-40°C to 105°C Operating Temperature Range
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) Package
Seamless translation between different voltage domains
Automatic detection of data flow direction
Wide supply voltage range for compatibility with various systems
Suitable for a variety of applications due to flexible output types
The PCA9306DCUTE4 is packaged in an 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) surface mount package.
The PCA9306DCUTE4 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for information on equivalent or alternative models.
Interface translation between microcontrollers, processors, and peripherals
Power management systems
Industrial automation and control
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the PCA9306DCUTE4 is available on our website. Customers are encouraged to download it for more detailed information.
Customers are recommended to obtain quotes for the PCA9306DCUTE4 on the Y-IC website. Get a quote now or learn more about this product.
NXP TSSOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
PCA9306DP1 NXP
PCA9306DP NXP
TI VSSOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
NXP TSSOP-8
TI VSSOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
TI VSSOP-8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
NXP TSSOP8
TI VSSOP8
TI VSSOP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306DCUTE4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|