English
| Part Number: | PCA9306DCTT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.2014 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1.2 V ~ 3.3 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | SM8 |
| Series | - |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306DCTT
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The PCA9306DCTT is a single bidirectional voltage-level translator that allows for communication between two digital systems operating at different voltages.
Automatic direction sensing
Bidirectional voltage level translation
Supports 1.2V to 3.3V and 1.8V to 5.5V voltage ranges
1 channel with 2 circuits
Open drain and push-pull output types
Enables communication between systems with different voltage requirements
Automatic direction sensing simplifies design
Wide voltage range compatibility
Tape & Reel (TR) packaging
8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) package
Surface mount device
The PCA9306DCTT is an active product
There are equivalent and alternative models available, such as the PCA9306DCUR and PCA9306DCUT
Communication between systems with different voltage requirements
Digital logic level translation
The most authoritative datasheet for the PCA9306DCTT is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this limited time offer.
NXP VSOP8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
TI VSSOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
TI VSSOP8
TI VSSOP8
TI SSOP8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
TI TSSOP8
TI VSSOP-8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
TI VSSOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
TI SOOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
PCA9306DC1+125 NXP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306DCTTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|