English
| Part Number: | 24LC024-I/P |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7875 |
| 10+ | $0.6363 |
| 30+ | $0.5607 |
| 100+ | $0.4853 |
| 500+ | $0.4402 |
| 1000+ | $0.417 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 2Kbit |
| Memory Organization | 256 x 8 |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Base Product Number | 24LC024 |
| Access Time | 900 ns |




24LC024-I/P
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products, providing customers with the best products and services.
The Microchip 24LC024-I/P is a 2Kbit (256 x 8) Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory (EEPROM) with an I2C interface. It operates over a wide voltage range of 2.5V to 5.5V and a temperature range of -40°C to 85°C.
2Kbit (256 x 8) EEPROM memory
I2C interface
Supports clock frequencies up to 400 kHz
5ms write cycle time
900 ns access time
Wide voltage range of 2.5V to 5.5V
Wide temperature range of -40°C to 85°C
Non-volatile memory for data storage
Low power consumption
Reliable and long-lasting data retention
Suitable for a wide range of applications
Tube packaging
8-DIP (0.300", 7.62mm) through-hole package
8-PDIP package
The 24LC024-I/P is an active product.
Equivalent or alternative models available: 24LC01B, 24LC02B, 24LC04B.
For more information, please contact our sales team.
Industrial control systems
Consumer electronics
Automotive electronics
Embedded systems
The most authoritative datasheet for the 24LC024-I/P is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed information.
Customers are recommended to obtain quotes for the 24LC024-I/P on our website. Get a quote now or learn more about this limited-time offer.
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8MSOP
24LC02-BI/SN MICROCHI
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
24LC02-B/SN MICROCHI
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DFN
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
N/A SOP-8
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8DIP
24LC024/PH5A MICROCH
MICROCH SOP-8
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
MICROCHIP DIP8
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
24LC024-I/PMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|