English
| Part Number: | 24LC024-E/SN |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.2482 |
| 10+ | $1.0402 |
| 30+ | $0.9261 |
| 100+ | $0.7975 |
| 500+ | $0.7397 |
| 1000+ | $0.7152 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 2Kbit |
| Memory Organization | 256 x 8 |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Base Product Number | 24LC024 |
| Access Time | 900 ns |




24LC024-E/SN
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products and will provide customers with the best products and services.
The 24LC024-E/SN is a 2Kbit (256 x 8) Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory (EEPROM) with I2C interface. It is designed for applications that require non-volatile data storage, such as configuration parameters, calibration data, and other application-specific information.
2Kbit (256 x 8) EEPROM memory
I2C interface
400kHz clock frequency
5ms write cycle time
900ns access time
2.5V to 5.5V operating voltage
-40°C to 125°C operating temperature range
Surface mount package (8-SOIC)
Reliable non-volatile data storage
Easy integration with I2C-based systems
Low power consumption
Wide operating temperature range
Package type: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Package material: Plastic
Pin configuration: 8-pin
Thermal characteristics: Operating temperature range of -40°C to 125°C
Electrical properties: Operating voltage of 2.5V to 5.5V
The 24LC024-E/SN is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the 24LC024E/P. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Configuration parameter storage
Calibration data storage
Industrial and consumer electronics
The most authoritative datasheet for the 24LC024-E/SN is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
24LC024/PH5A MICROCH
24LC02-BI/SN MICROCHI
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
24LC02 ATC
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DFN
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 1KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
24LC02-B/SN MICROCHI
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
MICROCHIP DIP8
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
MICROCH SOP-8
N/A SOP-8
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
24LC01ET/SN MICROCHIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
24LC024-E/SNMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|