English
| Part Number: | 24LC024-E/MC |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4376 |
| 200+ | $0.1693 |
| 500+ | $0.1635 |
| 1000+ | $0.1605 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x3) |
| Series | - |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 2Kbit |
| Memory Organization | 256 x 8 |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Base Product Number | 24LC024 |
| Access Time | 900 ns |




24LC024-E/MC
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products, providing customers with the best products and services.
The 24LC024-E/MC is a 2Kbit (256x8) serial Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory (EEPROM) organized as 256 words of 8 bits each. It operates on a single 2.5V to 5.5V power supply and is optimized for low-power applications.
2Kbit EEPROM memory
256 x 8 memory organization
I2C interface
400kHz clock frequency
5ms write cycle time
900ns access time
2.5V to 5.5V operating voltage
-40°C to 125°C operating temperature range
Surface mount 8-VFDFN exposed pad package
Reliable non-volatile memory storage
Low power consumption
Fast access and write times
Wide temperature range operation
Space-saving surface mount package
The 24LC024-E/MC is packaged in a surface mount 8-VFDFN exposed pad package. The package dimensions are 2mm x 3mm.
The 24LC024-E/MC is an active product. There are equivalent models available, such as the 24LC024A-E/MC and the 24LC024B-E/MC. Customers should contact our sales team via the website for more information on alternative options.
Embedded systems
Industrial automation
Consumer electronics
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the 24LC024-E/MC is available on our website. Customers are encouraged to download it for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the 24LC024-E/MC on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
24LC02-BI/SN MICROCHI
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
24LC01ET/SN MICROCHIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
24LC01BT/SN SOP8 MICROCHIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
24LC02 ATC
MICROCHIP DIP8
N/A SOP-8
24LC02-B/SN MICROCHI
IC EEPROM 1KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
MICROCHIP SOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
MICROCH SOP-8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
24LC024-E/MCMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|