English
| Part Number: | SN75HVD08DR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.4899 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Receiver Hysteresis | 35 mV |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Duplex | Half |
| Data Rate | 10Mbps |
| Base Product Number | 75HVD08 |




SN75HVD08DR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN75HVD08DR is a single-driver, single-receiver transceiver for use in RS-422 and RS-485 applications. It features high-speed operation up to 10Mbps and wide common-mode range.
Single driver, single receiver transceiver
Supports RS-422 and RS-485 protocols
High-speed operation up to 10Mbps
Wide common-mode range
Receiver hysteresis of 35mV
Reliable and high-performance interface solution
Suitable for a variety of industrial and commercial applications
Easy to integrate into existing systems
Cut Tape (CT) packaging
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
Surface mount device
This product is currently in the Last Time Buy phase
Equivalent or alternative models:
- SN75HVD08PWR
- SN65HVD08DR
For more information on alternative models, please contact our sales team.
Industrial automation
Building automation
Transportation systems
Data communication networks
The most authoritative datasheet for the SN75HVD08DR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote today for this product!
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-SOIC
IC PROFIBUS RS-485 TXRX 8-SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
SN75HVD07DR4G TI
TI SOP8
IC TXRX RS422/RS485 32MBPS 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC RS485 TXRX 3/5V 8-SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
SN75HVD08DRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|