English
| Part Number: | SN75HVD1176D |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.819 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Receiver Hysteresis | 40 mV |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Duplex | Half |
| Data Rate | 40Mbps |
| Base Product Number | 75HVD1176 |




SN75HVD1176D
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN75HVD1176D is a high-speed, half-duplex RS-422/RS-485 transceiver capable of supporting data rates up to 40 Mbps. It features a receiver with 40 mV of hysteresis and is designed for use in industrial and commercial applications.
High-speed, half-duplex RS-422/RS-485 transceiver
Data rates up to 40 Mbps
Receiver with 40 mV of hysteresis
Suitable for industrial and commercial applications
Supports high-speed data transmission
Reliable operation with 40 mV of receiver hysteresis
Versatile compatibility with RS-422 and RS-485 protocols
Tube packaging
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
Surface mount mounting type
This product is obsolete
Equivalent or alternative models may be available, please contact our sales team via the website for more information
Industrial and commercial applications requiring high-speed, half-duplex serial data communication
The most authoritative datasheet for the SN75HVD1176D is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this limited time offer.
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC PROFIBUS RS-485 TXRX 8-SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC RS485 TXRX 3/5V 8-SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8DIP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TXRX RS422/RS485 32MBPS 8SOIC
SN75HVD1176P TI
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
SN75HVD1176DTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|