English
| Part Number: | SN65LVDS105D |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $5.7599 |
| 10+ | $5.1746 |
| 25+ | $4.892 |
| 100+ | $4.2397 |
| 250+ | $4.0223 |
| 500+ | $3.6092 |
| 1000+ | $3.0767 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Signal Conditioning | - |
| Series | - |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Output | LVDS |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Channels | 1 x 1:4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input | LVTTL |
| Delay Time | 2.2ns |
| Data Rate (Max) | 400Mbps |
| Current - Supply | 23mA |
| Capacitance - Input | 3 pF |
| Base Product Number | 65LVDS105 |
| Applications | - |




SN65LVDS105D
Y-IC is a trusted distributor of Texas Instruments, a leading manufacturer of high-quality electronic components. We are committed to providing customers with the best products and services.
The SN65LVDS105D is a 1-channel, 1-to-4 LVDS buffer and multiplexer from Texas Instruments. It is designed to provide high-speed signal conditioning and distribution for LVDS signals.
1 input channel, 4 output channels
Supports data rates up to 400Mbps
2.2ns typical propagation delay
3V to 3.6V supply voltage
-40°C to 85°C operating temperature range
16-SOIC surface mount package
Efficient signal distribution for LVDS applications
Maintains signal integrity at high data rates
Wide operating temperature range for various environments
Small footprint surface mount package
The SN65LVDS105D is packaged in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package. The package provides the necessary thermal and electrical properties for the device's operation.
The SN65LVDS105D is an active product. There are no immediate plans for discontinuation. If you need more information about equivalent or alternative models, please contact our sales team through our website.
High-speed digital communications
Instrumentation and test equipment
Industrial automation and control systems
Aerospace and defense applications
The most up-to-date datasheet for the SN65LVDS105D can be found on our website. We recommend that you download the datasheet to get the detailed technical specifications and performance characteristics.
Customers are recommended to obtain quotes for the SN65LVDS105D on our website. Get a quote now to learn more about pricing and availability.
IC MULTIPLEXER 1CH 38TSSOP
SN65LVDS105 TI
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC REDRIVER 2CH 400MBPS 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC DUAL LVDS XLATR/RCVR 16-TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 38TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 38TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN65LVDS105DTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|