English
| Part Number: | SN65LVDS104PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.613 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Signal Conditioning | - |
| Series | - |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output | LVDS |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Channels | 1 x 1:4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input | LVDS |
| Delay Time | 3.1ns |
| Data Rate (Max) | 400Mbps |
| Current - Supply | 23mA |
| Capacitance - Input | 3 pF |
| Base Product Number | 65LVDS104 |
| Applications | - |




SN65LVDS104PWR
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments and will provide customers with the best products and services.
The SN65LVDS104PWR is a 1-to-4 LVDS buffer/multiplexer that operates at data rates up to 400Mbps.
LVDS input and output
1-to-4 buffer/multiplexer
Data rates up to 400Mbps
3.1ns delay time
Supports high-speed LVDS signaling
Enables fan-out of LVDS signals
Low power consumption
Small TSSOP package
Tape and Reel (TR) packaging
16-TSSOP package (0.173", 4.40mm width)
3pF input capacitance
3V to 3.6V supply voltage
23mA supply current
Operating temperature range of -40°C to 85°C
The SN65LVDS104PWR is an active product. There are no direct equivalent or alternative models available at this time. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
High-speed digital communications
LVDS signal distribution
Video and imaging systems
The most authoritative datasheet for the SN65LVDS104PWR is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the SN65LVDS104PWR on our website. Get a quote now for this limited time offer.
IC REDRIVER 2CH 400MBPS 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
TI SSOP28
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC DUAL LVDS XLATR/RCVR 16-TSSOP
TI SOP8
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC REDRIVER 1CH 2GBPS 8SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
SN65LVDS105 TI
EVAL MOD FOR SN65LVDS101
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN65LVDS104PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|