English
| Part Number: | SN65LVDS1050PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REDRIVER 2CH 400MBPS 16TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.9381 |
| 10+ | $2.7789 |
| 30+ | $2.684 |
| 100+ | $2.5877 |
| 500+ | $2.5438 |
| 1000+ | $2.5234 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 3.6V |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Signal Conditioning | - |
| Series | - |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output | LVDS, LVTTL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input | LVDS, LVTTL |
| Delay Time | 1.7ns |
| Data Rate (Max) | 400Mbps |
| Current - Supply | 12mA |
| Capacitance - Input | 3 pF |
| Base Product Number | 65LVDS1050 |
| Applications | - |




SN65LVDS1050PWR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The SN65LVDS1050PWR is a high-speed buffer/re-driver that supports LVDS and LVTTL input and output signals. It is designed to drive multiple LVDS or LVTTL loads while maintaining signal integrity.
Supports LVDS and LVTTL input and output signals
High-speed operation up to 400Mbps
2 channels
1.7ns delay time
3pF input capacitance
Maintains signal integrity when driving multiple LVDS or LVTTL loads
Compact 16-TSSOP package
Wide operating temperature range of -40°C to 85°C
Tape & Reel (TR) packaging
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
The SN65LVDS1050PWR is an active product. There may be equivalent or alternative models available. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
LVDS and LVTTL signal distribution
High-speed data transmission
Industrial and consumer electronics
The most authoritative datasheet for the SN65LVDS1050PWR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Get a quote for the SN65LVDS1050PWR on our website. Limited time offer!
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
SN65LVDS105 TI
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 38TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC DUAL LVDS XLATR/RCVR 16-TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 38TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
IC MULTIPLEXER 1CH 16TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN65LVDS1050PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|