English

| Part Number: | IXFH26N50P |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | IXYS / Littelfuse |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 500V 26A TO247AD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $6.1061 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5.5V @ 4mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXFH) |
| Series | HiPerFET™, Polar |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 230mOhm @ 13A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 400W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3600 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 60 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 26A (Tc) |
| Base Product Number | IXFH26 |




IXFH26N50P
Y-IC is a quality distributor of Littelfuse, a leading manufacturer of electronic components. We will provide customers with the best products and services.
The IXFH26N50P is a high-performance N-channel MOSFET from Littelfuse's HiPerFET™ Polar series. It is designed for a wide range of power conversion and control applications.
500V drain-to-source voltage
26A continuous drain current
Low on-resistance of 230mΩ
Fast switching speed
Robust avalanche capability
Wide operating temperature range of -55°C to 150°C
Excellent efficiency and power density
Reliable and rugged design
Versatile applications in power electronics
TO-247-3 through-hole package
Tube packaging
Suitable for high-power, high-voltage applications
The IXFH26N50P is an active product. There are equivalent or alternative models available from Littelfuse. Please contact our sales team via our website for more information.
Switch-mode power supplies
Motor drives
Uninterruptible power supplies (UPS)
Induction heating
Welding equipment
The most authoritative datasheet for the IXFH26N50P is available on our website. We recommend that customers download it for detailed technical specifications and performance characteristics.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now for the IXFH26N50P and take advantage of our limited-time offer.
IXFH26N65X2
MOSFET N-CH 550V 26A TO247AD
MOSFET N-CH 600V 26A TO247AD
MOSFET N-CH 500V 26A TO247AD
MOSFET N-CH 900V 24A TO247AD
MOSFET N-CH 60V 270A TO247
MOSFET N-CH 600V 24A TO247-3
IXYS New
IXYS TO-247
IXYS New
DISCRETE MOSFET 26A 650V X3 TO24
IXFH26N60 IXYS
MOSFET N-CH 1000V 26A TO247
IXFH26N48 IXYSCORPO
MOSFET N-CH 500V 26A TO247AD
MOSFET N-CH 800V 24A TO247AD
IXFH26N49 IXYS
IXFH26N60P3 IXYS
MOSFET N-CH 600V 26A TO247AD
MOSFET N-CH 500V 26A TO247AD
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IXFH26N50PIXYS |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|