English
| Part Number: | S25FL256LAGNFV010 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $5.773 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Supplier Device Package | 8-WSON (6x8) |
| Series | FL-L |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 256Mbit |
| Memory Organization | 32M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O, QPI |
| Memory Format | FLASH |
| Clock Frequency | 133 MHz |
| Base Product Number | S25FL256 |




S25FL256LAGNFV010
Infineon Technologies. Y-IC is a quality distributor of the Infineon Technologies brand, providing customers with the best products and services.
The S25FL256LAGNFV010 is a high-performance, single-die 256Mbit NOR Flash memory device with Quad I/O and Quad Peripheral Interface (QPI) capabilities. It is designed for applications requiring high-speed, energy-efficient, and reliable non-volatile data storage.
256Mbit of NOR Flash memory
Quad I/O and Quad Peripheral Interface (QPI) support
133MHz clock frequency
2.7V to 3.6V operating voltage
Wide operating temperature range of -40°C to 105°C
High-speed data transfer with Quad I/O and QPI interfaces
Low power consumption for energy-efficient operation
Reliable non-volatile data storage
Suitable for a wide range of temperature applications
Tray packaging
8-WDFN Exposed Pad package
8-WSON (6x8) supplier device package
Surface mount type
The S25FL256LAGNFV010 is an active product. There are no known equivalent or alternative models available at this time. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Automotive electronics
Industrial control systems
Telecommunications equipment
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the S25FL256LAGNFV010 is available on our website. We recommend that customers download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes for the S25FL256LAGNFV010 on our website. Get a Quote or Learn More about this limited-time offer.
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
S25FL256L - (32-MB), 3.0 V FL-L
S25FL256L - (32-MB), 3.0 V FL-L
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
Nor
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 24BGA
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles



May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
S25FL256LAGNFV010Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|