English
| Part Number: | IPA60R190C6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 2 |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.8537 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 630µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-111 |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190mOhm @ 9.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 34W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1400 pF @ 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 63 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20.2A (Tc) |




IPA60R190C6
International Rectifier (Infineon Technologies)
Y-IC is a quality distributor of the International Rectifier (Infineon Technologies) brand and will provide customers with the best products and services.
The IPA60R190C6 is a high-performance N-Channel MOSFET transistor from International Rectifier (Infineon Technologies). It features low on-resistance and fast switching capabilities, making it suitable for a wide range of power conversion and control applications.
N-Channel MOSFET
600V Drain-to-Source Voltage
20.2A Continuous Drain Current
190mΩ On-Resistance
Fast Switching Capabilities
RoHS Compliant
Efficient power conversion and control
High reliability and performance
Suitable for a variety of applications
Packaging Type: Tube
Package: TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package: PG-TO-220-FP
The IPA60R190C6 is an active product. There are equivalent or alternative models available from International Rectifier (Infineon Technologies). Please contact our sales team via the website for more information.
Power Supplies
Motor Drives
Inverters
Switching Power Supplies
Industrial Electronics
The most authoritative datasheet for the IPA60R190C6 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and parameters.
Customers are recommended to obtain quotes for the IPA60R190C6 on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to find the best deal.
INFINEON TO-220F
IPA60R190P6 Infineon Technologies
9A, 600V, 0.18OHM, N-CHANNEL MOS
IPA60R190C6=6R190C6 INFINEON
MOSFET N-CHANNEL 600V 18A TO220
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220-FP
MOSFET N-CHANNEL 650V 18A TO220
600V 0.19OHM N-CHANNEL MOSFET
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220-FP
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 600V 9A TO220-FP
INFINEON TO-220F
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R190C6Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|