English
| Part Number: | IPA60R180C7 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | 9A, 600V, 0.18OHM, N-CHANNEL MOS |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.3958 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 260µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-111 |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180mOhm @ 5.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 29W (Tc) |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1080 pF @ 400 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 24 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Tc) |




IPA60R180C7
Y-IC is a quality distributor of inf brand products, providing customers with the best products and services.
The IPA60R180C7 is a specialized high-performance integrated circuit (IC) designed for demanding applications.
High-efficiency power conversion
Robust thermal management
Advanced control algorithms
Compact and reliable package
Optimized performance for critical systems
Enhanced reliability and long lifespan
Ease of integration and scalability
Competitive pricing and availability
The IPA60R180C7 is packaged in a TO-220F style, featuring a compact and thermally efficient design. This package provides excellent thermal characteristics and electrical properties for reliable operation.
The IPA60R180C7 is an active product and is not nearing discontinuation. There are equivalent and alternative models available, but your sales team can provide more detailed information. Please contact us for the latest product recommendations.
Industrial control systems
Power conversion and management
Automotive and transportation systems
Renewable energy applications
The most authoritative datasheet for the IPA60R180C7 is available on our website. Customers are encouraged to download it for complete technical specifications and design guidelines.
Customers are recommended to obtain quotes for the IPA60R180C7 on our website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer to secure the best pricing and availability.
MOSFET N-CH 600V 21A TO220
MOSFET N-CH 600V 9A TO220-FP
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 2
MOSFET N-CHANNEL 650V 18A TO220
INFINEON TO-220F
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 600V 20A TO220
MOSFET N-CH 600V 21A TO220-FP
IPA60R165CP 6R165P INFINEO
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO220-FP
MOSFET N-CHANNEL 600V 18A TO220
MOSFET N-CH 650V 8A TO220
INFINEON TO-220F
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R180C7Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|