English
| Part Number: | IPA60R190P6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IPA60R190P6 Infineon Technologies |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.8835 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 630µ |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO-220-FP |
| Series | CoolMOS™ P6 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190 mOhm @ 7.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 34W (Tc) |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1750pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 37nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20.2A (Tc) |




IPA60R190P6
Y-IC is a quality distributor of the Infineon Technologies brand and we will provide customers with the best products and services.
The IPA60R190P6 is a N-Channel MOSFET transistor with a drain-source voltage of 600V and a continuous drain current of 20.2A at 25°C. It features the CoolMOS P6 series technology from Infineon.
N-Channel MOSFET transistor
600V drain-source voltage
20.2A continuous drain current at 25°C
CoolMOS P6 series technology
High voltage and current handling capabilities
Efficient power conversion with low on-resistance
Reliable performance in high-power applications
Encapsulation: Tube
Package: TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package: PG-TO-220-FP
The IPA60R190P6 is an active product. Equivalent or alternative models may be available. Please contact our sales team via our website for more information.
Power supplies
Inverters
Motor drives
Welding equipment
Industrial automation
The most authoritative datasheet for the IPA60R190P6 is available on our website. Customers are recommended to download it for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this product and take advantage of our limited time offer.
INFINEON TO-220F
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220-FP
INFINEON TO-220F
IPA60R199CP/6R199P INFINEON
IPA60R199CP 6R199P Original
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220-FP
MOSFET N-CHANNEL 650V 18A TO220
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220-FP
MOSFET N-CH 650V 16A TO220-FP
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 2
INFINEON TO-220F
IPA60R190C6=6R190C6 INFINEON
IPA60R199CP INFINEON
INFINEO TO-220F
600V 0.19OHM N-CHANNEL MOSFET
INFINEON TO-220F
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R190P6INFINEON |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|