English
| Part Number: | AT45DB011B-SI |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7382 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ms |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209', 5.30mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 1Mbit |
| Memory Organization | 264 Bytes x 512 pages |
| Memory Interface | SPI |
| Memory Format | FLASH |
| Clock Frequency | 20 MHz |
| Base Product Number | AT45DB011 |




AT45DB011B-SI
Microchip Technology. Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products and will provide customers with the best products and services.
The AT45DB011B-SI is a 1Mbit (264 Bytes x 512 pages) serial interface Flash memory chip from Microchip Technology. It features an SPI interface and operates at clock frequencies up to 20 MHz.
1Mbit (264 Bytes x 512 pages) non-volatile FLASH memory
SPI interface
Supports clock frequencies up to 20 MHz
2.7V ~ 3.6V operating voltage
Operating temperature range: -40°C ~ 85°C (TC)
Surface mount package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
High-density non-volatile FLASH memory
Fast SPI interface for efficient data transfer
Wide operating voltage and temperature range for diverse applications
Compact surface mount package for space-constrained designs
The AT45DB011B-SI is packaged in an 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) surface mount package.
The AT45DB011B-SI is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models that may be available.
Embedded systems
Industrial automation
Consumer electronics
Portable devices
The most authoritative datasheet for the AT45DB011B-SI is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the AT45DB011B-SI on our website. Get a quote now or learn more about this limited time offer.
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 14TSSOP
ATMEL SSOP
AT45DB011B-SJ ATMEL
ATMEL BGA
AT45DB011B-SH ATMEL
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 14TSSOP
ATMEL SOP-8
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
AT45DB011B-SU/SC AT
ATMEL TSSOP14
AT45DB011B ATMEL
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 14TSSOP
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 9CBGA
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 9CBGA
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 14TSSOP
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
ATMEL SOP-8
ATMEL SOP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
AT45DB011B-SIMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|