English

| Part Number: | AT45DB011B-CI |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 9CBGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ms |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH |
| Supplier Device Package | 9-CBGA (5x5) |
| Series | - |
| Package / Case | 9-TBGA, CSPBGA |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 1Mbit |
| Memory Organization | 264 Bytes x 512 pages |
| Memory Interface | SPI |
| Memory Format | FLASH |
| Clock Frequency | 20 MHz |
| Base Product Number | AT45DB011 |




AT45DB011B-CI
Microchip Technology - Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products, providing customers with the best products and services.
The AT45DB011B-CI is a 1Mbit serial Flash memory chip from Microchip Technology. It features a 264 Bytes x 512 pages memory organization and supports SPI interface communication at up to 20MHz clock frequency.
1Mbit (264 Bytes x 512 pages) serial Flash memory
SPI interface communication up to 20MHz
2.7V to 3.6V operating voltage
Wide -40°C to 85°C operating temperature range
Surface mount 9-TBGA, CSPBGA package
High density and fast data transfer rate
Low power consumption
Wide temperature range for industrial applications
Small footprint surface mount package
The AT45DB011B-CI is packaged in a 9-TBGA, CSPBGA surface mount package. The package dimensions and pin configuration details are available in the datasheet.
The AT45DB011B-CI is an obsolete product. Customers are advised to check with our sales team for information on equivalent or alternative models that may be available.
Industrial control systems
Embedded systems
Data storage and logging
Consumer electronics
The most up-to-date datasheet for the AT45DB011B-CI is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the AT45DB011B-CI on our website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer.
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 8SOIC
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 14TSSOP
ATMEL SOP-8
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 8SOIC
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
AT45DB011B-SJ ATMEL
AT45DB011B ATMEL
ATMEL SOP8
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 9CBGA
AT45DB011-SU ATMEL
ATMEL SOP-8
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
AT45DB011B-SH ATMEL
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 32PLCC
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 14TSSOP
ATMEL BGA
IC FLASH 1MBIT SPI 15MHZ 32PLCC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
AT45DB011B-CIMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|