English
| Part Number: | AT45DB011B-XC |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ms |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TC) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 1Mbit |
| Memory Organization | 264 Bytes x 512 pages |
| Memory Interface | SPI |
| Memory Format | FLASH |
| Clock Frequency | 20 MHz |
| Base Product Number | AT45DB011 |




AT45DB011B-XC
Microchip Technology
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products and will provide customers with the best products and services.
The AT45DB011B-XC is a 1Mbit Serial Flash memory device from Microchip Technology. It features 264 Bytes x 512 pages of memory organized in a SPI interface.
1Mbit (264 Bytes x 512 pages) of Serial Flash memory
SPI interface
20MHz clock frequency
2.7V ~ 3.6V operating voltage
0°C ~ 70°C operating temperature
High-speed SPI interface for fast data transfer
Low power consumption
Wide operating temperature range
The AT45DB011B-XC is packaged in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) surface mount package.
The AT45DB011B-XC is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models.
The AT45DB011B-XC is suitable for a variety of applications that require non-volatile memory, such as:
Industrial control systems
Embedded systems
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the AT45DB011B-XC is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
AT45DB011B-SU/SC AT
AT45DB011B-SJ ATMEL
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 14TSSOP
AT TSSOP
ATMEL QFN8
IC FLASH 1MBIT SPI 66MHZ 8UDFN
ATMEL BGA
IC FLASH 1MBIT SPI 66MHZ
ATMEL SOP8
ATMEL TSSOP14
ATMEL SOP-8
ATMEL SSOP
AT45DB011B-SH ATMEL
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 14TSSOP
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
ATMEL SOP8
IC FLASH 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
AT45DB011B-XCMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|