English
| Part Number: | PCA9306FMUTCG |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8UDFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.0863 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1 V ~ 3.6 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 8-UDFN (1.45x1) |
| Series | - |
| Package / Case | 8-UFDFN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306FMUTCG
Y-IC is a quality distributor of onsemi brand products, and we will provide customers with the best products and services.
The PCA9306FMUTCG is a bidirectional voltage-level translator that automatically senses the direction of the data flow and shifts the voltage levels accordingly. It can be used to connect circuits with different supply voltages, enabling communication between devices with different voltage requirements.
Bidirectional voltage-level translation
Automatic direction sensing
1 V to 3.6 V and 1.8 V to 5.5 V supply voltage ranges
Open-drain output
Surface-mount package
Enables communication between devices with different voltage requirements
Automatic direction sensing simplifies circuit design
Wide supply voltage range provides flexibility
Open-drain output allows wired-OR connection
Tape and Reel (TR) packaging
8-UFDFN package
1.45 x 1 mm package size
Surface mount package
The PCA9306FMUTCG is an obsolete product.
Equivalent or alternative models may be available. Please contact our sales team via the website for more information.
Voltage-level translation between circuits with different supply voltages
Enabling communication between devices with different voltage requirements
The most authoritative datasheet for the PCA9306FMUTCG is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product and our other offerings.
NXP TSSOP-8
NXP TSSOP8
NXP TSSOP8
NXP XSON8
NXP TSSOP8
NXP XSON-8
TI 8-XFDFN
NXP XSON-8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8X2SON
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8TSSOP
NXP DFN
PCA9306GF NXP
NXP XS0N-8
PCA9306GM NXP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8UDFN
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8XSON
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306FMUTCGonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|