English
| Part Number: | PCA9306DTR2G |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4523 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1 V ~ 3.6 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306DTR2G
Y-IC is a quality distributor of the onsemi brand, providing customers with the best products and services.
The PCA9306DTR2G is a dual-channel, bidirectional voltage-level translator that automatically senses the direction of data flow. It is designed to interface between different voltage logic families.
Automatic direction sensing
Bidirectional voltage translation
Single supply operation
Low power consumption
Compact 8-TSSOP package
Seamless interface between different voltage logic families
Automatic direction sensing eliminates the need for direction control
Low power consumption for energy-efficient operation
Small package size for space-constrained applications
Tape & Reel (TR) packaging
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
Surface mount package
The PCA9306DTR2G is an obsolete product
Equivalent or alternative models may be available, please contact our sales team via the website for more information
Interface between different voltage logic families
Voltage translation in embedded systems
Power-sensitive applications
The most authoritative datasheet for the PCA9306DTR2G is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this product and our limited-time offer.
NXP XS0N-8
NXP TSSOP8
NXP XSON-8
NXP TSSOP-8
PCA9306DP1 NXP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8XSON
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8X2SON
NXP XSON-8
PCA9306GF NXP
TI 8-XFDFN
NXP TSSOP8
NXP TSSOP8
NXP DFN
NXP TSSOP8
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8UDFN
NXP XSON8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8UDFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306DTR2Gonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|