English
| Part Number: | MC78M08BTG |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.1913 |
| 10+ | $0.1508 |
| 30+ | $0.1335 |
| 100+ | $0.1119 |
| 500+ | $0.1023 |
| 1000+ | $0.0965 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | - |
| Base Product Number | MC78M08 |




MC78M08BTG
Y-IC is a quality distributor of AMI Semiconductor / ON Semiconductor brand products, ensuring customers receive the best products and services.
The MC78M08BTG is a positive fixed voltage regulator integrated circuit (IC) that provides a regulated 8V output from an input voltage of up to 35V. It is designed for a wide range of applications that require a stable and reliable power supply.
Positive fixed voltage regulator
Input voltage up to 35V
Output voltage of 8V
Output current up to 500mA
Thermal overload protection
Short circuit protection
Dropout voltage of 2V at 350mA
Reliable and stable power supply
Wide input voltage range
Overcurrent and thermal protection
Compact TO-220 package
Tube packaging
TO-220-3 package
Through-hole mounting
Operating temperature range of -40°C to 125°C
The MC78M08BTG is an active product. Equivalent or alternative models may be available. Please contact our sales team for more information.
Industrial equipment
Telecommunications
Automotive electronics
General power supply applications
The most up-to-date datasheet for the MC78M08BTG is available on our website. Customers are encouraged to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MC78M08BTG on our website. Get a quote now or learn more about this product and our other offerings.
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
ON SOT-252
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
ON T0252
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
FAIRCHI TO252
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
ON SOT252
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
Interface
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
MOT TO-252
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MC78M08BTGonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|