English
| Part Number: | MC78M08ACDTRK |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Series | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | - |
| Base Product Number | MC78M08 |




MC78M08ACDTRK
Y-IC is a quality distributor of AMI Semiconductor / ON Semiconductor brand products, providing customers with the best products and services.
The MC78M08ACDTRK is a positive fixed voltage regulator integrated circuit (IC) that provides a regulated 8V output voltage from an input voltage of up to 35V.
Positive fixed voltage regulator
Input voltage up to 35V
Output voltage of 8V
Output current of 500mA
Dropout voltage of 2V at 350mA
Single regulator in a DPAK-3 package
Robust and reliable performance
Compact and space-saving DPAK-3 package
Suitable for a wide range of applications
Tape & Reel (TR) packaging
DPAK-3 (TO-252-3, DPak) package
Surface mount mounting type
Operating temperature range of 0°C to 125°C
This product is not nearing discontinuation
There are equivalent or alternative models available, please contact our sales team via the website for more information
Industrial equipment
Automotive electronics
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the MC78M08ACDTRK is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MC78M08ACDTRK on our website. Get a quote now or learn more about this limited time offer.
FAIRCHILD TO-220
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
MC78M08 ON
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
FAIRCHI TO252
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA DPAK
IC REG LINEAR 8V 500MA TO220AB
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MC78M08ACDTRKonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|