English
| Part Number: | ADS1217IPFBT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $5.697 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 780 |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | PGA |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Base Product Number | ADS1217 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1217IPFBT
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The ADS1217IPFBT is a 24-bit, 8-channel, high-precision, low-noise analog-to-digital converter (ADC) with an integrated programmable gain amplifier (PGA). It features excellent dynamic performance, low power consumption, and a flexible interface.
24-bit resolution
8 differential input channels
Integrated programmable gain amplifier (PGA)
Sigma-delta architecture
External or internal reference
2.7V to 5.25V digital supply
2.7V to 3.3V analog supply
High precision and low noise performance
Flexible input configuration with PGA
Low power consumption
Versatile digital interface (SPI)
Tape & Reel (TR) packaging
48-TQFP (7x7) package
Surface mount
The ADS1217IPFBT is an active product. There are equivalent or alternative models available, including the ADS1218 and ADS1220 series. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Industrial and process control
Medical instrumentation
Weigh scales and load cells
Vibration monitoring
Sensor conditioning
The most authoritative datasheet for the ADS1217IPFBT is available on our website. We recommend that customers download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this limited-time offer.
TI QFP
ADS1217IPFB TIBB
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
ADS1216Y TI
EVAL MOD FOR ADS1217
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
ADS1216Y-LF-Z MPS
ADS1217 TI
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16WQFN
ADS1218Y TI
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC 24BIT DELTA SIGMA ADC 48-TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
EVAL MOD FOR ADS1218
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC CONV 24BIT DEL/SIG 48TQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
ADS1217IPFBTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|