English
| Part Number: | ADS1219IRTER |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16WQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.5706 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.3V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.3V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 0:1 |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | MUX-ADC |
| Base Product Number | ADS1219 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1219IRTER
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The ADS1219IRTER is a high-performance, 24-bit, 4-channel, delta-sigma analog-to-digital converter (ADC) from Texas Instruments. It offers excellent noise performance, high accuracy, and low power consumption, making it suitable for a wide range of industrial and medical applications.
24-bit resolution
1 kSPS sampling rate
4 differential or single-ended inputs
I2C digital interface
Sigma-delta architecture
Internal and external reference options
-40°C to 125°C operating temperature range
Excellent noise performance
High accuracy
Low power consumption
Versatile input configurations
Easy to integrate with microcontrollers
Tape & Reel (TR) packaging
16-WFQFN Exposed Pad package
3x3 mm package size
Surface mount package
The ADS1219IRTER is an active product. There are equivalent or alternative models available, including the ADS1218 and ADS1220 series. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on available options.
Industrial automation
Medical equipment
Instrumentation and measurement
Portable devices
The most authoritative datasheet for the ADS1219IRTER is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to learn more about this product and our competitive pricing.
ADS1222 TI/BB
IC 24BIT DELTA SIGMA ADC 48-TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16WQFN
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16VQFN
TI TSSOP-16
MODULE EVALUATION FOR ADS1220
EVAL MOD FOR ADS1218
ADS1218Y TI
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
ADS1221E BB
TI QFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16VQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
ADS1219IRTERTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|