English
| Part Number: | TPS7A8701RTJR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN POS ADJ 500MA 20QFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $49.3693 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.1V @ 500mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Series | - |
| Protection Features | - |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 40dB (500kHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 4 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | TPS7A8701 |




TPS7A8701RTJR
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand and provides customers with the best products and services.
TPS7A8701RTJR is a dual-channel, adjustable, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It offers high performance, low noise, and low quiescent current in a small footprint package.
Dual-channel, adjustable LDO linear voltage regulator
Low dropout voltage: 0.1V @ 500mA
Output current up to 500mA per channel
Low quiescent current: 4mA max
Wide input voltage range: 6.5V max
Adjustable output voltage from 0.8V to 5.2V
Enable control feature
Thermal overload protection
-40°C to 125°C operating temperature range
High efficiency and low power consumption
Small, compact footprint
Adjustable output voltage for flexible design
Robust protection features for reliable operation
Tape and Reel (TR) packaging
20-WFQFN Exposed Pad package
4mm x 4mm package size
20-pin QFN (Quad Flat No-lead) package
The TPS7A8701RTJR is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as TPS7A4701RTJR and TPS7A3301RTJR. Customers can contact our sales team for more information.
Portable electronics
Battery-powered devices
Industrial and medical equipment
Point-of-load regulation
The most authoritative datasheet for the TPS7A8701RTJR is available on the Texas Instruments website. Customers are recommended to download the datasheet from our website for the latest information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20WQFN
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20VQFN
EVAL BOARD FOR TPS7A87
IC REG LIN POS ADJ 500MA 20QFN
TI QFN
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20QFN
TI VQFN
TI VQFN-20
EVAL BOARD FOR TPS7A89
TI QFN
EVAL BOARD FOR TPS7A8801
TI 2021+RoHS
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20VQFN
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20QFN
EVAL BOARD FOR TPS7A85
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20VQFN
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20VQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS7A8701RTJRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|