English
| Part Number: | TPS7A8801RTJR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20QFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $94.282 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 1A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 40dB (500kHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 4 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 3.5 mA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Base Product Number | TPS7A8801 |




TPS7A8801RTJR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The TPS7A8801RTJR is a dual-channel, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It features two independent, adjustable LDO regulators in a compact 20-pin WFQFN package.
Dual independent, adjustable LDO regulators
6.5V maximum input voltage
0.8V to 5V adjustable output voltage range
1A maximum output current per channel
3.5mA quiescent current
Over-current, over-temperature, and UVLO protection
Enable and power good control features
Soft-start function
Compact size for space-constrained applications
Adjustable output voltage for flexible design
High efficiency and low power consumption
Robust protection features for reliable operation
Tape & Reel (TR) packaging
20-WFQFN Exposed Pad package
4mm x 4mm body size
Suitable for surface mount applications
The TPS7A8801RTJR is an active product. There are no known equivalent or alternative models currently available. If you require more information, please contact our sales team through our website.
Portable electronics
Industrial equipment
Automotive systems
Medical devices
The most authoritative datasheet for the TPS7A8801RTJR is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and design guidance.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS7A8801RTJR on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
TI 2021+RoHS
IC REG LIN POS ADJ 1.05A 10SON
TI QFN
IC REG LIN POS ADJ 500MA 10SON
EVAL BOARD FOR TPS7A87
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20WQFN
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20QFN
IC REG LIN POS ADJ 500MA 20QFN
IC REG LIN POS ADJ 2A/2A 20QFN
IC REG LIN POS ADJ 500MA 10SON
IC REG LIN POS ADJ 500MA 20QFN
TI 2021+RoHS
EVAL BOARD FOR TPS7A89
EVAL BOARD FOR TPS7A85
EVAL BOARD FOR TPS7A8801
IC REG LIN POS ADJ 2A/2A 20QFN
TI 2020+RoHS
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS7A8801RTJRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|