English
| Part Number: | TPS62180YZFT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJ 6A 24DSBGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7214 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 24-DSBGA |
| Series | - |
| Package / Case | 24-UFBGA, DSBGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Current - Output | 6A |
| Base Product Number | TPS62180 |




TPS62180YZFT
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The TPS62180YZFT is a high-efficiency, 6A, synchronous step-down DC/DC converter with an adjustable output voltage from 0.9V to 6V. It operates at a fixed switching frequency of 2MHz, enabling the use of small external components.
Adjustable output voltage from 0.9V to 6V
6A continuous output current
2MHz fixed switching frequency
Synchronous rectification
Wide input voltage range of 4V to 15V
Integrated bootstrap diode
Thermal and overcurrent protection
Compact 24-DSBGA package
High efficiency of up to 95%
Compact size for space-constrained applications
Fast transient response
Excellent line and load regulation
Robust protection features
The TPS62180YZFT is packaged in a 24-DSBGA (DSBGA, 24 balls) surface mount package. The package dimensions are approximately 2.4mm x 2.4mm with a height of 0.6mm. The package has a thermal resistance of 36.5°C/W (junction-to-ambient) and a power dissipation rating of 0.85W.
The TPS62180YZFT is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the TPS62180YZFR and the TPS62181YZFT. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on the latest product availability and recommendations.
Portable electronics
Wearable devices
Industrial and medical equipment
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the TPS62180YZFT is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and design considerations.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS62180YZFT on our website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer.
TI SOT23-6
IC REG BUCK ADJ 6A 24DSBGA
TI 2021+RoHS
IC REG BUCK 3.3V 6A 24DSBGA
IC REG BUCK ADJ 6A 24DSBGA
MODULE EVAL BOARD TPS62175-098
TOSHIBA DIP
TI DSBGA
TI DSBGA-24
EVALUATION MODULE TPS62184
IC REG BUCK 3.3V 500MA 10WSON
EVAL BOARD FOR TPS62180
IC REG BUCK 3.3V 6A 24DSBGA
IC REG BUCK 3.3V 500MA 10WSON
IC REG BUCK ADJ 6A 24DSBGA
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS62180YZFTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|