English
| Part Number: | TPS62007DGSRG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.4269 |
| 200+ | $0.9397 |
| 500+ | $0.9076 |
| 1000+ | $0.8901 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 750kHz |
| Current - Output | 600mA |
| Base Product Number | TPS62007 |




TPS62007DGSRG4
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS62007DGSRG4 is a highly integrated, synchronous step-down DC/DC converter that operates from a 2.5V to 5.5V input voltage range and provides a fixed 3.3V output voltage at up to 600mA of output current.
Efficient synchronous buck converter design
Fixed 3.3V output voltage
Up to 600mA output current
Input voltage range: 2.5V to 5.5V
Switching frequency: 750kHz
Built-in overcurrent and thermal protection
Small 10-TFSOP, 10-MSOP package
Compact size for space-constrained applications
Highly efficient power conversion for extended battery life
Integrated protection features for reliable operation
Easy to use with minimal external components required
The TPS62007DGSRG4 is packaged in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) surface mount package.
The TPS62007DGSRG4 has been discontinued at Digi-Key. There may be equivalent or alternative models available from Texas Instruments. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for more information on available options.
Portable electronics
Wireless devices
Industrial equipment
Automotive applications
The most authoritative datasheet for the TPS62007DGSRG4 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS62007DGSRG4 on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC REG BUCK 2.5V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.9V 600MA 10VSSOP
LOW POWER DC DC CONVERTER
IC REG BUCK 1.9V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP
SOP10
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP
IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.9V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.8V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK ADJ 600MA 10MSOP
IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 2.5V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 2.5V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP
IC REG BCK 1.9V 0.6A SYNC 10MSOP
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC 10MSOP
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC 10MSOP
IC REG BUCK ADJ 600MA 10MSOP
EVAL MOD FOR TPS62007
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
TPS62007DGSRG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|