English
| Part Number: | TPS62020DGQG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 400+ | $1.4604 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.7V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-PowerPad |
| Standard Package | 80 |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.7V 1 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 600mA |
| Base Part Number | TPS62020 |




TPS62020DRCR(BBJ) TI
TI QFN
IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK ADJ 600MA 10MSOP
IC REG BUCK ADJ 600MA 10MSOP
IC REG BUCK 1.9V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK ADJ 600MA 10VSON
TPS62020DRCRG4 TI
IC REG BUCK 3.3V 600MA 10VSSOP
IC REG BCK 1.9V 0.6A SYNC 10MSOP
IC REG BUCK ADJ 600MA 10MSOP
EVAL MODULE FOR TPS62020-019
IC REG BUCK 1.9V 600MA 10VSSOP
LOW POWER DC DC CONVERTER
TI QFN-10
TPS62020DRC TI
IC REG BUCK 1.9V 600MA 10VSSOP
EVAL MOD FOR TPS62007
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS62020DGQG4Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|