English
| Part Number: | PCA9306YZTR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8DSBGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3618 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1.2 V ~ 3.3 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 8-DSBGA |
| Series | - |
| Package / Case | 8-UFBGA, DSBGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain, Push-Pull |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306YZTR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The PCA9306YZTR is a bidirectional voltage-level translator that automatically senses the direction of the signal flow. It allows communication between two voltage domains, converting the voltage levels between 1.2V to 3.3V and 1.8V to 5.5V.
Bidirectional voltage-level translation
Auto-direction sensing
1 channel with 2 circuits
Supports voltage domains of 1.2V to 3.3V and 1.8V to 5.5V
Open drain and push-pull output types
Operating temperature range of -40°C to 85°C
Seamless communication between different voltage domains
Automatic detection of signal direction
Flexible output types to meet various application requirements
Wide operating temperature range for diverse usage environments
Tape & Reel (TR) packaging
8-UFBGA, DSBGA package
Surface mount type
The PCA9306YZTR is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the PCA9306YZPR and PCA9306YZUR. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Interface between microcontrollers and peripherals with different voltage domains
Level translation in automotive, industrial, and consumer electronics applications
The most authoritative datasheet for the PCA9306YZTR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
SWITCHING REGULATOR
TI X2SON-8
NXP WLCSP9
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC REG BOOST 5V 500MA 9WLCSP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
3.0 MHZ, 500 MA, DC-TO-DC BOOST
TI VSSOP8
TI DSBGA8
PCA9306YZTR DSBGA8 TI
TI VSSOP8
TI VSOP-8
3.0 MHZ, 500 MA, DC-TO-DC BOOST
PCA9410AUK NXP
NXP QFN
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL US8
IC REG BOOST 5V 500MA 9WLCSP
500 MA, DC-TO-DC BOOST CONVERTER
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306YZTRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|