English
| Part Number: | PCA9306USG |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMI Semiconductor/onsemi |
| Part of Description: | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL US8 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0094 |
| 10+ | $0.901 |
| 25+ | $0.8547 |
| 100+ | $0.7022 |
| 250+ | $0.6564 |
| 500+ | $0.5801 |
| 1000+ | $0.458 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Voltage - VCCA | 1 V ~ 3.6 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | US8 |
| Series | - |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091', 2.30mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Open Drain |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Data Rate | - |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | PCA9306 |




PCA9306USG
Y-IC is a quality distributor of onsemi products, providing customers with the best products and services.
The PCA9306USG is a voltage-level translator that converts between voltage levels from 1 V to 3.6 V on one side and 1.8 V to 5.5 V on the other side. It features auto-direction sensing, allowing it to automatically detect the direction of the signal flow.
Voltage-level translation between 1 V to 3.6 V and 1.8 V to 5.5 V
Auto-direction sensing
1 bidirectional channel with 2 circuits
Open-drain output
Surface-mount package
Automatic detection of signal direction
Wide range of compatible voltage levels
Compact surface-mount package
Suitable for various applications
The PCA9306USG is packaged in a Cut Tape (CT) and Digi-Reel® format. The package/case is an 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) with a Supplier Device Package of US8.
The PCA9306USG is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models.
Digital electronics
Power management
Industrial and automotive applications
The most authoritative datasheet for the PCA9306USG is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the PCA9306USG on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer.
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
TI X2SON-8
TI VSOP-8
TI VSSOP8
3.0 MHZ, 500 MA, DC-TO-DC BOOST
IC REG BOOST 5V 500MA 9WLCSP
500 MA, DC-TO-DC BOOST CONVERTER
PCA9306YZTR DSBGA8 TI
TI VSSOP8
SWITCHING REGULATOR
PCA9410AUK NXP
NXP QFN
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8DSBGA
PCA9306GM+125 NXP
IC REG BOOST 5V 500MA 9WLCSP
TI DSBGA8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
NXP WLCSP9
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCA9306USGonsemi |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|