English
| Part Number: | BQ24618RGET |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $7.1447 |
| 10+ | $7.0811 |
| 30+ | $7.0406 |
| 100+ | $6.9988 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
| Series | - |
| Programmable Features | Current, Timer |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells | 1 ~ 6 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | - |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max | 10A |
| Battery Pack Voltage | 26V (Max) |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Base Product Number | BQ24618 |




BQ24618RGET
Texas Instruments is a quality manufacturer of power management ICs, and Y-IC is a trusted distributor that provides customers with the best products and services.
The BQ24618RGET is a highly integrated single-cell Li-ion/Li-polymer battery charger IC with a wide input voltage range and programmable charge current. It is designed to provide a complete battery charging solution for portable applications.
Wide input voltage range of 4.5V to 28V
Programmable charge current up to 10A
Supports 1 to 6 series-connected Li-ion/Li-polymer cells
Integrated power MOSFET
Charge termination based on low current or timer
Fault protection for overcurrent, overtemperature, and short circuit
Compact 24-pin VFQFN package
Highly integrated design reduces external component count
Programmable features provide flexibility for different battery configurations
Robust fault protection enhances reliability
The BQ24618RGET is packaged in a 24-pin VFQFN (4x4) package, available in tape and reel format.
The BQ24618RGET is an active product. There are some equivalent or alternative models available, such as the BQ24610, BQ24611, and BQ24615. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on available options.
The BQ24618RGET is suitable for a wide range of portable applications, including smartphones, tablets, power banks, and other battery-powered devices.
The most up-to-date and authoritative datasheet for the BQ24618RGET is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the BQ24618RGET on our website. Get a quote now to take advantage of our competitive pricing and responsive customer service.
EVAL MODULE FOR BQ24640
IC BATT CHG LI-ION 1-5CEL 24VQFN
IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN
TI QFN24
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 24VQFN
TI QFN24
IC BATT CHG LI-ION 1-5CEL 24VQFN
BQ24617RGERG4 TI
IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN
TI QFN
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 24VQFN
EVAL MODULE FOR BQ24630
EVAL MODULE FOR BQ24617
IC SYNC SW-MODE BAT CHRGR 16VQFN
TI VQFN24
IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 16VQFN
EVAL MODULE FOR BQ24620
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 16VQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
BQ24618RGETTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|