English
| Part Number: | BQ24617RGET |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BATT CHG LI-ION 1-5CEL 24VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.7941 |
| 10+ | $1.7521 |
| 30+ | $1.7246 |
| 100+ | $1.6955 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
| Series | - |
| Programmable Features | Current |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Cells | 1 ~ 5 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | - |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max | 10A |
| Battery Pack Voltage | 2.1V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Base Product Number | BQ24617 |




BQ24617RGET
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The BQ24617RGET is a Power Management (PMIC) Battery Charger device from Texas Instruments. It is designed for lithium-ion/polymer battery charging applications.
Constant Programmable Charging Current
Programmable Current Features
Fault Protection: Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Charge Current Max: 10A
Battery Pack Voltage: 2.1V
Voltage Supply (Max): 24V
Reliable and efficient battery charging
Comprehensive fault protection features
Flexible programmable current options
Tape & Reel (TR) packaging
24-VFQFN Exposed Pad package
4x4 Supplier Device Package
The BQ24617RGET is an active product.
There may be equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Lithium-ion/polymer battery charging applications
The most authoritative datasheet for the BQ24617RGET is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today.
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 16VQFN
BQ24617RGERG4 TI
TI VQFN24
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 16VQFN
EVAL MODULE FOR BQ24640
TI QFN24
TI QFN
TI QFN24
EVAL MODULE FOR BQ24617
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 24VQFN
IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN
BQ24616RGE TI
IC BATT CHG LI-ION 1-5CEL 24VQFN
IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN
IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN
EVAL MODULE FOR BQ24616
IC BAT CHG IRON PHOS 1-7C 24VQFN
IC BATT CHG LI-ION 1-6CEL 24VQFN
EVAL MODULE FOR BQ24620
EVAL MODULE FOR BQ24630
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
BQ24617RGETTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|