English
| Part Number: | ADS1213U |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 24SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 25+ | $24.2755 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 6.25k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 22 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | PGA |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Base Product Number | ADS1213 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1213U
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The ADS1213U is a 22-bit, 4-channel, delta-sigma analog-to-digital converter (ADC) with a built-in programmable gain amplifier (PGA) and multiplexer. It operates from a single 5V supply and offers a sampling rate up to 6.25 kSPS per channel.
22-bit resolution
4 differential input channels
Sampling rate up to 6.25 kSPS per channel
Built-in programmable gain amplifier (PGA)
Built-in multiplexer
SPI digital interface
Single 5V analog and digital supplies
High resolution for accurate data acquisition
Multiple input channels for flexible system design
Fast sampling rate suitable for various applications
Programmable gain feature for optimal signal conditioning
Integrated design simplifies circuit implementation
Tube packaging
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package
Surface mount mounting
This product is nearing discontinuation.
Equivalent or alternative models available:
- ADS1210 (22-bit, 4-channel ADC)
- ADS1211 (22-bit, 8-channel ADC)
Please contact our sales team via the website for more information.
Industrial automation
Process control
Measurement and instrumentation
Data acquisition systems
The most authoritative datasheet for the ADS1213U is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this limited time offer.
ADS1216Y TI
ADS1213PG4 TI
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 24DIP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 48TQFP
TI DIP-24
IC ADC CONV 24BIT DEL/SIG 48TQFP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
TI SOP24
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC 22BIT DELTA-SIGMA ADC 24SOIC
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 24SOIC
ADS1216Y-LF-Z MPS
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ADS1213UTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|