English
| Part Number: | ADS1213E |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $27.5278 |
| 10+ | $25.3885 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 6.25k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 22 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | PGA |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | PGA-ADC |
| Base Product Number | ADS1213 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1213E
Texas Instruments is a quality manufacturer of electronics components. Y-IC is a reliable distributor that provides customers with the best products and services from Texas Instruments.
The ADS1213E is a 22-bit, 4-channel, delta-sigma analog-to-digital converter (ADC) with a built-in programmable gain amplifier (PGA). It features a sampling rate of up to 6.25 kSPS and supports differential input signals.
22-bit resolution
4 differential input channels
Sampling rate up to 6.25 kSPS
Built-in programmable gain amplifier (PGA)
External and internal reference options
SPI digital interface
High-precision analog-to-digital conversion
Flexible input configuration with PGA
Efficient power consumption
Wide operating temperature range of -40°C to 85°C
The ADS1213E comes in a 28-pin SSOP (0.209", 5.30mm width) surface mount package. The package provides appropriate thermal and electrical properties for the device.
The ADS1213E is currently in a Last Time Buy (LTB) status. There are equivalent or alternative models available, such as the ADS1214E and ADS1215E. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Industrial process control
Instrumentation
Portable and battery-powered devices
Medical equipment
The most up-to-date datasheet for the ADS1213E is available on our website. We recommend that customers download the datasheet to get the complete technical details and specifications of the product.
Customers are recommended to obtain quotes for the ADS1213E on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer and secure the best pricing.
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18DIP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
TI DIP-24
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
TI SOP24
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 24SOIC
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18DIP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
ADS1213PG4 TI
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 24SOIC
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 18DIP
ADS1211Y4 BB/TI
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 22BIT SIGMA-DELTA 24DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ADS1213ETexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|