English

| Part Number: | MBR2040FCT-BP |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micro Commercial Components (MCC) |
| Part of Description: | Interface |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.8788 |
| 10+ | $0.7157 |
| 30+ | $0.6341 |
| 100+ | $0.554 |
| 500+ | $0.5052 |
| 1000+ | $0.4809 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 20 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
| Base Product Number | MBR2040 |




ON SMB
20 AMPERS SCHOTTKY BARRIER RECTI
MBR2045CL STS
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
MBR2045 MCC
SCHOTTKY BARRIER RECTIFIER
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
HS TO-251
DIODE SCHOTTKY 20A 40V TO220AB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Interface
MBR2040FCT YS
ON QFN
DIODE ARRAY SCHOTTKY TO220AB
20 AMPERS SCHOTTKY BARRIER RECTI
MBR2045C TOBA
DIODE SCHOTTKY 20A 40V ITO220AB
20 AMPERS SCHOTTKY BARRIER RECTI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
MBR2040FCT-BPMicro Commercial Co |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|