English
| Part Number: | MBR2045CT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diodes Incorporated |
| Part of Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4089 |
| 10+ | $0.3211 |
| 50+ | $0.2837 |
| 100+ | $0.2376 |
| 500+ | $0.216 |
| 1000+ | $0.203 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 20 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tube |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
| Base Product Number | MBR2045CT |




ON QFN
MBR2045C TOBA
Interface
DIODE SCHOTTKY 20A 40V ITO220AB
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY, 1 PHA
MBR2045 MCC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262
20 AMP SCHOTTKY T0220AB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO220AB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
GOOD-ARK TO-220
20 AMPERS SCHOTTKY BARRIER RECTI
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO220AB
MBR2045CL STS
HS TO-251
MBR2045CT. SI
ON SMB
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
MBR2045CTDiodes Incorporated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|