English
| Part Number: | SN74AUP1G80DBVTG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 0.8V ~ 3.6V |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | 74AUP |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Inverted |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.4ns @ 3.3V, 30pF |
| Input Capacitance | 1.5 pF |
| Function | Standard |
| Current - Quiescent (Iq) | 500 nA |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Clock Frequency | 260 MHz |
| Base Product Number | 74AUP1G80 |




IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
TI SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5X2SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5DSBGA
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5SOT
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5X2SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
TI SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6DSBGA
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AUP1G80DBVTG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|