English
| Part Number: | SN74AUP1G79YZPR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5DSBGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 3000+ | $0.256 |
| 6000+ | $0.2499 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 0.8V ~ 3.6V |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Supplier Device Package | 5-DSBGA (1.4x0.9) |
| Series | 74AUP |
| Package / Case | 5-XFBGA, DSBGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Non-Inverted |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.8ns @ 3.3V, 30pF |
| Input Capacitance | 1.5 pF |
| Function | Standard |
| Current - Quiescent (Iq) | 500 nA |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Clock Frequency | 266 MHz |
| Base Product Number | 74AUP1G79 |




SN74AUP1G79YZPR
Texas Instruments
The SN74AUP1G79YZPR is a high-performance, low-power, positive-edge-triggered D-type flip-flop featuring a non-inverted output. This device is part of the 74AUP series, known for its excellent performance and reliability.
Positive edge-triggered D-type flip-flop
Non-inverted output
High-performance and low-power operation
Supports clock frequencies up to 266 MHz
Low propagation delay of 5.8 ns @ 3.3V, 30pF
Suitable for a wide range of applications requiring reliable and efficient digital logic functions
Excellent for use in systems with limited power budgets
Compact and space-saving DSBGA package
Cut Tape (CT) & Digi-Reel® packaging
5-XFBGA, DSBGA package
This product is now obsolete
Equivalent or alternative models may be available, please contact our sales team for more information
Digital logic circuits
Microcontroller-based systems
Embedded applications
The most authoritative datasheet for this product is available on our website, we recommend downloading it for detailed technical specifications.
Get a quote for the SN74AUP1G79YZPR on our website. Explore our limited-time offers and learn more about this high-performance logic device.
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
SN74AUP1G79DCKRG4 TI
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5X2SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
TI SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5SOT
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6DSBGA
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6SON
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
TI SC70-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-5
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC70-5
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74AUP1G79YZPRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|