English

| Part Number: | IXFH22N60P3 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | IXYS / Littelfuse |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 600V 22A TO247AD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $6.2427 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 1.5mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXFH) |
| Series | HiPerFET™, Polar3™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 360mOhm @ 11A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 500W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2600 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 38 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Tc) |
| Base Product Number | IXFH22 |




IXFH22N60P3
littelfuse is a leading global manufacturer of electronic components, circuit protection devices, and sensor products. Y-IC is a quality distributor of littelfuse products and provides customers with the best products and services.
The IXFH22N60P3 is a high-performance N-channel MOSFET from the HiPerFET™ and Polar3™ series. It is designed for a wide range of power conversion and motor drive applications.
600V drain-to-source voltage
22A continuous drain current
Low on-resistance of 360mΩ
Fast switching speed
High power dissipation of 500W
Excellent efficiency and thermal performance
Reliable and durable design
Suitable for high-power, high-voltage applications
Packaged in a TO-247-3 through-hole package
Robust and reliable design for high-power applications
Provides good thermal characteristics and electrical properties
The IXFH22N60P3 is an active product and there are no known discontinued or equivalent models at this time.
Customers are advised to contact our sales team via the website for the latest product information and availability.
Power conversion circuits
Motor drives
Industrial and consumer electronics
Renewable energy systems
The most authoritative datasheet for the IXFH22N60P3 is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical specifications and performance details.
Customers are recommended to obtain quotes for the IXFH22N60P3 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer and secure the best pricing and availability.
IXYS New
MOSFET N-CH 600V 22A TO247AD
MOSFET N-CH 150V 240A TO247
MOSFET N-CH 75V 230A TO247AD
MOSFET N-CH 200V 220A TO247
MOSFET N-CH 500V 24A TO247AD
MOSFET N-CH 800V 23A TO247AD
IXFH22N50 IXYS
IXYS New
IXFH24N50P3 IXYS
MOSFET N-CH 100V 230A TO247AD
MOSFET N-CH 600V 23A TO247AD
MOSFET N-CH 550V 22A TO247AD
MOSFET N-CH 500V 21A TO247AD
MOSFET N-CH 500V 21A TO247
MOSFET N-CH 60V 220A TO247
MOSFET N-CH 500V 21A TO247
MOSFET N-CH 650V 22A TO247
IXYS TO-247
MOSFET N-CH 500V 22A TO247AD
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IXFH22N60P3IXYS |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|