English
| Part Number: | IPA60R099C6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | IPA60R099C6 Infineon Technologies |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $8.3967 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1.21mA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | PG-TO-220-FP |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 99 mOhm @ 18.1A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 35W (Tc) |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2660pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 119nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 37.9A (Tc) |




IPA60R099C6
Y-IC is a quality distributor of International Rectifier (Infineon Technologies) products, providing customers with the best products and services.
The IPA60R099C6 is a high-voltage, high-current N-channel power MOSFET in a TO-220 package, designed for use in a variety of power conversion applications.
600V drain-to-source voltage
37.9A continuous drain current at 25°C
99mΩ maximum on-state resistance
3.5V maximum gate threshold voltage
119nC maximum gate charge
-55°C to 150°C operating temperature range
Excellent performance in high-voltage, high-current applications
Efficient power conversion with low on-state resistance
Robust design for reliable operation
TO-220-3 Full Pack package
Tube packaging
Suitable for through-hole mounting
The IPA60R099C6 is an active product. There are no direct equivalent or alternative models available at this time. If you need more information, please contact our sales team via the Y-IC website.
Switching power supplies
Motor drives
Inverters
Industrial electronics
The most up-to-date datasheet for the IPA60R099C6 is available on the Y-IC website. Customers are encouraged to download the datasheet for complete product specifications and technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the IPA60R099C6 on the Y-IC website. Get a Quote or Learn More about this product today!
MOSFET N-CH 600V 12A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 37.9A TO220-FP
MOSFET N-CH 600V 16A TO220
MOSFET N-CH 600V 31A TO220
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
IPA60R120 - 11A, 600V, 0.12OHM,
IPA60R099P6 INFINEON
MOSFET N-CH 500V 4.3A TO220-FP
MOSFET N-CH 500V 3.7A TO220
MOSFET N-CH 600V 37.9A TO220-FP
IPA6041GTRPBF IR
MOSFET N-CH 600V 37A TO220
MOSFET N-CH 250V 15A TO220
Infineon TO220F
MOSFET N-CHANNEL 600V 48A TO220
Infineon TO-220F
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
IPA60R099C6Infineon |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|